طول تاریخ x

طول تاریخ... ...
... تصحیح امتحانات نهایی و گرفتن امتحان فیزیک سخت گیری بیش از حدی انجام دادند ...
... چگونه به درس خواندن علاقه مند شویم ...
... داشتم درباره اسم "پرنیان".لطفادر باره معنای این اسم وریشه ان اگر چیزی ...
... بدانم تفاوت اضطرا ...
... ریزی برای مطالعه میخواستم. من سال ...

... ام را تغییر داده و از پسر تبدیل به دختر شده ام . تقریبا از روی اجبار تعبیر ...
... زیر در خواب چیست؟ 1-گرفتن ماهی بزرگ با قلاب ماهیگیری 2-درددل کردن زن ...
... مسواك زدن در خواب را بفرمائید در خواب با وسواس زیاد در حال مسواك زدن بودم. ...
... اند كه جایی مثل گلزار شهدا می باشند و سنگهای قبر شهدا را می بیند و در بالای ...
... ابادی تعبیر گربه قهوهای در خواب چ ...
... چندم است که من خواب کفش پاشنه بلند می بینیم ایندفعه مشکی بود ومن راحت ...
حمایت از ما | مشهدهاست
`

طول تاریخ
سلام
چه كسانی در طول تاریخ چوب و فلك شده اند
يکشنبه 15/2/1387

پاسخ :
با سلام
کاربر محترم سوال شما پاسخ ندارد. آیا شما می توانید به این سوال پاسخ دهید که چه کسانی در طول تاریخ زندانی شده اند و یا تبعید شده اند و یا اعدام شده اند و مشابه آن، حتی نمی توان پاسخ نسبی و تقریبی ارائه نمود. مگر این که سوال نمایید: مهمترین افرادی که در دوره قاجاریه – و یا تا زمانی که چوب و فلک در ایران وجود داشت – بدین ترتیب مجازات شده اند، چه کسانی بودند و این اقدام چه تاثیراتی داشته است؟ حتی به این سوال نیز نمی توان به طور قطعی پاسخ داد اما بسیار بهتر و بیشتر منطقی به نظر می رسید تا سوالی که پرسیده اید.
چوب و فلک به عنوان یک تنبیه و مجازات به کار می رفته است. می دانیم تنبیه نیز نوعی مجازات است اما در خطاهای ساده تر و معمولا در امر تعلیم و تربیت – و از نوع آن – به کار می رود. مجازات جهت جرم ها و خطاهای بزرگتر در روابط اجتماعی به کار می رود. عدم انجام قانون در جامعه مجازات متناسب با آن را دارد.
در گذشته در مکتب خانه ها برای بچه ها نوآموز و مکتب خانه ای تنبیه با چوب و گاهی که در سن جوانی بوده اند، چوب و فلک به کار می رفت. مجرمین در سنین بالاتر با ضربات چوب مجازات می شده اند. ترتیب فلک کردن را هم احتمالا می دانید. مجرم بر روی زمین از پشت خوابانیده می شد. پاهای او رو به بالا گرفته می شد یک چوب ضخیم تراشیده شده – یک تا یک و نیم متر- که یک طناب به دو سر آن محکم بسته می شد و آن چوب را می چرخانیدند تا پاهای محکوم که بر روی طناب قرار داشت، هر چه بیشتر به محور نزدیک شده و محکم شده تا تکان نخورد. سپس با چوب های نازک که اکثرا خیس شده که درد بیشتری داشته باشد، بر کف پاهای برهنه او اکثرا تا 50 ضربه و مجرمین ناشی از سرقت های بزرگ و یا سیاسی را تا حدود 200-150 ضربه شدید نیز مجازات می نمودند که چندین چوب نازک شکسته می شد و خون از کف پاهای جاری می شد. دردها و زخم ها مانع از راه رفتن تا چندین ماه می شد.
از افراد معروفی که چوب و فلک شده اند و تاثیرات مختلف سیاسی و اجتماعی داشته است، می توان به بازرگانانی که به اتهام گران فروختن قند چوب و فلک شده اند و خبر آن باعث اعتراض شدید علما و روشنفکران و در نتیجه باعث اعتراض عمومی مردم انقلابی در جریان انقلاب مشروطیت گردید، اشاره نمود. همه به زودی و به خوبی تجزیه تحلیل نمودند که علا الدوله حاکم مستبد تهران که عین الدوله صدر اعظم مستبد از او حمایت می کرد، چون بازرگانان مذکور از تجار مذهبی و خیر خواه بازار بوده و به خانواده های زندانیان سیاسی و به محرومین پنهانی کمک های مردمی می رسانیده اند، مجازات شده اند تا انقلابیون ترسیده و ساکت شوند. این اقدام نتیجه معکوس داشته و آتش انقلاب را هر چه بیشتر متوجه دربار فاسد نمود. مردم می دانستند تجار فاسد و بسیار گران فروش، در امان دولت قرار دارند. آن تجار خیرخواه و مردمی از خود دفاع کردند که به علت جنگ روسیه و ژاپن ، قند را گران خریده و با سود بسیار اندکی فروخته اند. مقدار زیادی قند از روسیه وارد می شد.
درباره حادثه مهم مذکور باید به کتاب های مستند و معتبر درباره انقلاب مشروطیت مراجعه نمایید. افراد و شخصیت های معروفی به حق یا ناحق از طریق چوب و فلک مجازات شده اند که باید به تاریخ دوره قاجاریه مخصوصا از دوره ناصرالدین شاه مراجعه نمایید. چوب و فلک با ایجاد مدارس جدید و محاکم جدید در وزارت عدلیه (وزارت دادگستری) از انواع تنبیه ها و مجازات ها حذف گردید.
موفق و پیروز باشید
خدانگهدار


 اين مطلب بدون دخالت انساني عينا از اين آدرس کپي شده و تمامي مسوليت آن با ناشر اصلي است.

برترین مطالب


... هستم. نیاز به برنامه ریزی تحصیلی دقیق دارم برای امتحانات نهایی. فشردگی ...
... ا ...
... داریم در حال گذراندن پیش دانشگاهی است متاسفانه گاهی از اوقات بطور كلی ...
... دانش اموز مدرسه ی تیزهوشان شهرستان گناباد می باشم متاسفانه من در برنامه ...
... امتحان یا چه کارهایی باید برای موفقیت بیشتر در شب ...
... ریزی درسی برای یک پشت کنکوری وچگونه ...

... مورد امنیت وب سرور اگر مقاله و یاکتابی رامی توا ...
... سلام بنظر شما نرم افزار nod32 بهتر است یا kaspersky یا اینکه خود شما کدامشان ...
... می خواستم بدونم چطور میشه روی یه فلش مموری پسورد گذاشت تا اگه روی هر سیستمی ...
... چگونه برای یک فایل رمز میگذارند ل ...
... نباشید... می خواستم بدانم که آیا اینترنت در ایران کنترل می شود؟ اگر ما ...
... آقای میر دامادی من آتنی ویروس nod 32 smart security 3.0 را روی سیستمم نصب کردم چون ...

سایر مطالب

سایر مطالب

*